Genel

DÜNDEN BUGÜNE SÜTYEN

dunden-bugune-sutyen

DÜNDEN BUGÜNE SÜTYEN

Kadınların göğüslerini kapatmak, toplu tutmak ve kaldırmakta kullandığı bir giysi olan sütyen ilk olarak nerde ve nasıl kullanıldı? Ne kadar gelişti?
Bu soruların cevabını birlikte ele alalım…

Yaygın olarak iç çamaşırı olduğunu düşünülse de özellikle giyenin vücut hatlarını ortaya çıkarması nedeni ile temel bir kıyafet olarak da belirlenebilir. Günümüze farklı şekilde kullandığımız sütyenin ilk olarak 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başında ilerlemiş ve korsenin yerini almıştır. Dünya üzerinde hemen her bölgesinde üst giyim olarak en yaygın kullanılan iç çamaşırıdır.

Sütyen, günlük rutin hayatımız sırasında göğüsleri sabit tutmak ve biçimlendirmek için kullanılır. Spor yaparken kullanılan sütyen gibi özel olan sütyenler egzersiz esnasında ekstra destek sağlamak sebebi ile tasarlanmıştır. Bazı kullanıcılar sütyen kullanmanın faydası olarak göğüsleri gelecekteki yaşamda sarkmasına izin vermeyip koruyacağını düşünmektedir. Kadınlar yüzyıllar önceki zamanlardan bu zamana kadar göğüslerini kapatmak, sabit tutmak ve kaldırmak için türlü türlü giyecekler giymişlerdir. Millattan önce 7. yüzyıl olduğu bilinen bazı Minos resimlerinde bir çok kadın atletlerin modern sütyen gibi kıyafetler giydiği görülmüştür. 16. yüzyılın sonlarında zengin kadınların içlerine giydikleri yaygın kıyafet, göğüslerini yukarıda tutan korse olmuştur. 19. yüzyıl sonlarında tasarımcılar korsenin üzerinde çalışmalar yapmış ve daha kullanılır hale getirip değişimi başlatmışlardır. Vücudun alt bölgesi için dar kuşak şeklinde korseler ve vücudun üst kısmı için göğüsleri omuza asan parçalar.

Mary Phelps Jacob, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1914 tarihi Kasım ayında, modern sütyenlerin bütünü olarak kabul gören ilk sütyen tasarımı için patent aldı. 1930’lu yıllara kadar seri üretime geçmemesine karşın modern sütyene daha çok anımsayan giyimler 20. yüzyıl başlarında kabul görmüştür.O dönemden sonrasında sütyen, korsenin yerini gelmiş olup satışı ve üretimi ile milyar dolarlık bir sanayi haline gelmiştir. Zaman geçtikçe sütyen işlevsel bir şekilde ayrı bir moda haline de gelmiştir.

Sütyenleri model model incelemekte fayda vardır. 19. ve 20. yüzyılda, her ne kadar göğüs şekillendirici, dikleştirici olarak kullanılmış olsalar da, güncel zamanımızda bu ürünlerin kullanımını, daha çok sınıflandırmak daha yararlı olacaktır.

Toparlayan Sütyen
Biçimsiz, sarkık ve dağınık göğüslerin toplanmasına yardımcı olan sütyendir.

Göğüsü Destekleyen Sütyen
Küçük olan göğüsleri büyük göstermek amacıyla giyilen sütyen modelidir.

Dekolte Görünümlü Sütyen
Göğüs hatlarının daha belirgin olmasında kullanılan sütyen türüdür.

Emzirme Sütyenler
Gebe annelerin, emzirme esnasında sütyenleri çıkarmadan göğüs uçlarını dışarı çıkarabilecekleri sütyen modelidir.

Sporcu Sütyenler
Sporcu sütyeni gibi özel sütyenler egzersiz sırasında fazladan destek sağlamak amacı ile tasarlanmıştır.

Straplez Sütyen
Askısız sütyen modellerine verilen genel addır.

Büstiyer
Bayanların kıyafetlerinin içinde kullandığı çarpıcı, göz alıcı, işlemeli kumaştan yapılmış askılı veya askısız üstlüktür.

Seksi Sütyen
Sütyene kışkırtıcılık ve çekicilik katan fantezi sütyen modellerine verilen isimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir